קפה ועיבודו

סוגי הקפה

הקפה בעולם ניחלק לשני סוגים עיקריים :

  • ערביקה – נחשב לזן משובח, טעמו עדין ותכולת הקפאין בו היא נמוכה. קשה יותר לגידול מכיוון שהוא גדל בהרים בגבהים שבין 600 ל 2200 מטר מעל פני הים ויותר, דורש הרבה מים ומעט שמש, בנוסף פגיע יותר למחלות ומזיקים.
  • רובוסטה – נחשב לזן נחות מהערביקה, חזק יותר (מכיל כמות כפולה של קפאין מאשר בערביקה), בעל קרמה עשירה, קל יותר לגידול, עמיד יותר וגדל בגובה נמוך יחסית של עד 800 מטר מעל פני הים.

כ 75 אחוז מגידולי הקפה בעולם הם ערביקה והיתר רובוסטה.
כ 10 אחוז מגידולי הערביקה בעולם מסווגים כ specialty coffee. סיווג זה ניתן לזני פולים שמקורם במטעים המובחרים ביותר בעולם, כאלה שתנאי גידולם הוא אופטימאלי ולפיכך מחירם הוא הגבוה ביותר.

הערביקה עובר טיפול מסור של קטיף ומיון ידניים שהינו יקר ואיכותי יותר. קפה רובוסטה ניקטף בשיטת הגילוח ובשיטת קטיף זאת אין ממיינים בין הפולים.

את תערובת הקפה יוצרים בד"כ ביחס של 85-90 אחוז ערביקה ו 10-15 אחוז רובוסטה.
ישנן גם תערובות 100% ערביקה וקפה חד זני. תוספת הרובוסטה נועדה על מנת להעלות את רמת הקרמה בתערובת וגם להוזיל את התערובות. נס קפה לעומת זאת מפיקים מרובוסטה בלבד ומפולי קפה פחות מובחרים ולכן מחירו זול בהרבה.

עיבוד הקפה

קיימות שתי שיטות לעיבוד קפה:

  • עיבוד בשיטה הרטובה – בשיטה זו טובלים את הפירות במים, הפירות הטובים והבשלים שוקעים ואילו פירות הבוסר צפים על פני המים. לאחר ההפרדה דוחסים את הפירות עם המים במכונה דרך מסננת. כתוצאה מכך מתקבלים פולי הקפה הירוקים. בשלב הבא מתבצעת התססה ושטיפה על מנת להסיר את שאריות הפרי ובשלב האחרון הפולים מיובשים באמצעות השמש או מכונה נוספת על מנת להסיר שיכבה נוספת המכסה את הפולים. בתהליך עיבוד זה מושקעים 13 ליטר מים לק"ג אחד של קפה!.
  • עיבוד בשיטה היבשה – בשיטה מסורתית זו מופרדים הפרות הבשלים ולאחר מכן מונחים לייבוש בשמש על גבי בטון או לבנים. הייבוש יכול להמשך כחודש ויש להפוך את הפירות על מנת לקבל ייבוש אחיד. ניתן לקצר את התהליך על ידי העברת הפירות לייבוש במכונה לאחר מספר ימים בשמש.

לאחר שהפרי עובד בשתי השיטות ישנו תהליך של הסרת שאריות הפרי ומיון הפולים לפי גודל וצבע.